Czy tłumacz przysięgły może prowadzić działalność nierejestrową?

data dodania: Porady i informacje
Czy tłumacz przysięgły może prowadzić działalność nierejestrową?

Wykonywanie zawodu związanego z przekładem różnego rodzaju dokumentów na język obcy budzi pewne wątpliwości w kwestiach formalnych. Warto więc zastanowić się nad czym, czy tłumacz przysięgły może prowadzić działalność nierejestrową. W pierwszej kolejności należy jednak dokonać rozróżnienia najważniejszych terminów z tego zakresu, by uniknąć niejasności i pomyłek. Istotne informacje na temat takiej formy zarobku zostały zaprezentowane w poniższym artykule - zapraszamy do lektury.

Działalność nierejestrowa a tłumacz przysięgły

Jak wskazuje nazwa, prowadzenie takiej działalności nie wymaga rejestracji firmy w CEIDG ani płacenia składek do ZUS-u. Z formy nierejestrowej mogą skorzystać wszyscy początkujący przedsiębiorcy, w tym tłumacze przysięgli, ale nie tylko. Dokładne warunki jej prowadzenia można znaleźć w Konstytucji Biznesu, czyli pakiecie 5 ustaw, które mają na celu zreformowanie i uproszczenie przepisów z tego zakresu. Warto mieć na uwadze także art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców. Są tam wskazane warunki, jakie musi spełnić tłumacz przysięgły, by móc prowadzić działalność nierejestrową. Wśród nich można wyróżnić kilka istotnych kwestii, w tym:

  • przychody ze świadczenia usług nie mogą przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy osoba nie zajmowała się wykonywaniem działalności gospodarczej,
  • jest to osoba fizyczna, która nie jest zatrudniona w ramach spółki cywilnej.

Spełnienie wymienionych wyżej warunków jest niezbędne, by legalnie działać jako nierejestrowy tłumacz przysięgły.

Regulacje prawne w zakresie działalności nierejestrowej

Zagadnienie to jest szczegółowo regulowane przez odpowiedni zapis w ustawie Prawo przedsiębiorców, a także Konstytucję Biznesu. Dokumenty te wskazują najważniejsze warunki, jakie musi spełnić tłumacz przysięgły, aby legalnie prowadzić działalność nierejestrową. Taka forma jest bowiem dozwolona i szczególnie chętnie korzystają z niej początkujący przedsiębiorcy. Wymagane jest jednak przestrzeganie określonych regulacji, by odbywało się to w sposób zgodny z przepisami prawa.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj

Close